Banner_Kargo_Ucretsiz

Makaleler » Anne Bebek Çocuk | Uygunlar Bebek » 4 Konu Önemlidir Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edin

4 Konu Önemlidir Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edin

Yaşa, Boya ve Kiloya Uyumluluk

Çocuklarınız için alacağınız oto koltuğunu seçerken öncelikle yaşa ve kiloya uyumluluğa dikkat etmelisiniz. Yaş ve kilo kriterlerini dikkate alarak oluşturulan listede 5 kategori bulunuyor. Buna göre 0-12 ay arasında ve 10 kiloya kadar olan bebekler Grup 0, 0-15 ay ve 13 kiloya kadar olan çocuklar da Grup 0+ olarak tanımlanıyor.

9 ay ile 4 yaş arasında ve 9-18 kg aralığındaki çocuklar Grup 1, 4-8 yaş arası ve 15-25 kg aralığındaki çocuklar da Grup 2’de yer alıyor. 8-12 yaş ve 22-36 kg aralığındaki çocuklar için de Grup 3 oto koltukları uygun. Ayrıca yasalara göre 150 cm’den kısa ve 36 kg’den hafif olan her çocuğun oto koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor.

Yasa, Boya, Kiloya Uuyumluluk

Standartlara Uygunluk

Çocuğunuzu emanet ettiğiniz oto koltuklarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri emniyet. Bunun için de güvenlik testlerinden geçip sertifikalandırılmış ürünleri seçmek oldukça önemli. Avrupa Güvenlik Standardına Uyumluluk Sertifikası ya da daha güncel güvenlik önlemleri de içeren i-Size, ürün seçiminde mutlaka olması gereken sertifikalardan. Ayrıca bağımsız değerlendirme şirketlerinden biri olan ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) tarafından alınmış yüksek puanlar da tercih yaparken faydalanabileceğiniz yönlendirici unsurlar arasında.

Standartlara Uygunluk

Araçla Uyumluluk ve Kurulum

Satın alacağınız oto koltuklarının hemen hepsinde Isofix bağlantı özelliği olduğunu göreceksiniz. Koltuğun arkasında bulunan iki çubuğun otomobilde bulunan Isofix soketlerine monte edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bağlantının, aracınıza uyumlu olduğunu kontrol etmelisiniz. Eski model otomobillerde bu özellik bulunmayabilir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Isofix bağlantısı, kolay kurulum sağladığı gibi koltuğu araçtan çıkarırken de büyük kolaylık sağlıyor. Bu sayede bebeğinizi kucağa almadan, koltukla beraber araçtan çıkarabiliyorsunuz. Olası kazaya da başka acil durumlarda bu özelliğin oldukça işlevsel olduğundan bahsetmeye bile gerek yok. Isofix bağlantısı bulunmayan oto koltuklarında ise bağlantı, emniyet kemeri ile yapılıyor. Ancak yapılan araştırmalar, ebeveynlerin pek çoğunun bağlantıyı doğru yapmadıklarına işaret ediyor.

Aracla Uyumluluk

Çocuklar İçin Mükemmel Konfor

Bağlantı özellikleri, güvenlik önlemleri ve çocuğun bedeni ile uyumluluk en çok dikkat edilen konular arasında. Ancak çocuğun konforu da unutulmamalı. Özellikle uzun otomobil yolculuklarının keyfine varabilmek için çocuğunuzun konforunu göz ardı etmemekte fayda var. Kumaş seçiminde, hava sirkülasyonu sağlayarak terletmeyen dokulara yönelebilir, gerektiğinde yatırılabilen koltukları tercih edebilirsiniz. Ayrıca sırt ve bel destek yastığı ile tamamen ortopedik olan koltuklar da konfor beklentinizi fazlasıyla karşılayacak türden.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5